Duurzaamheidscafé x Museum De Bastei
Ooit leefden er bosolifanten waar nu Nijmegen is. Inmiddels hebben wij mensen duidelijke grenzen getrokken in het landschap: tussen landbouw en ‘natuur’, water en land, mens en andere dieren. Maar zijn die grenzen wel zo vanzelfsprekend? En hoe willen we dat het landschap rond Nijmegen er in de toekomst uitziet?
Grensgebied
De documentaire Grensgebied neemt ons mee door de Gelderse Poort en het Rijk van Nijmegen. In prachtige beelden en gesprekken met bewoners, boeren, ecologen en andere kenners wordt zichtbaar hoe het landschap is gevormd – door water, wind, dieren én mensen. De film onderzoekt niet alleen de grenzen die we in het landschap zien, zoals rivieren, dijken, hekken en hagen, maar ook de grenzen die we zelf in ons hoofd maken: tussen ‘natuur’ en landbouw, cultuur en wildernis.
Deze avond vertonen we de 58 minuten durende versie van de documentaire.
Tickets komen woensdag 2 september om 12.00 uur online bij LUX.
Het Duurzaamheidscafé en Museum De Bastei nodigen je uit om samen de film te kijken. Na de film gaan we met elkaar in gesprek over verleden, heden en toekomst. Hoe is ons landschap gevormd? Welke invloed hebben wij mensen? En hoe willen we ons in de toekomst verhouden tot het land en het leven om ons heen? Moeten landbouw en wild leven meer met elkaar verweven raken? Kan de rivier meer ruimte krijgen? Mogen we als mens best duidelijke grenzen trekken? Hoeveel ruimte willen we geven aan het wilde en onverwachte?
Bijzondere gast is Jimmy de Rooij, paleontoloog en collectiebeheerder bij Museum De Bastei. Voor de tentoonstelling Uit de diepte dook hij in de miljoenen jaren oude geschiedenis van ons landschap. Zijn verhaal helpt onze tijd met het landschap in perspectief te plaatsen.
Ook Wouter van Eck, een van de pioniers van de voedselbosbeweging in Nederland, gaat met ons in gesprek. In zijn voedselbos Ketelbroek in Groesbeek laat hij zien hoe de grens tussen voedselproductie en wild groen kan vervagen.
Kom kijken, luisteren, leren en vooral: droom mee over de toekomst van het landschap waarin we leven.
Duik in het landschapsverleden
Grensgebied laat zien hoe ons landschap er nu bij ligt en zet aan tot nadenken over de toekomst. Maar hoe is dit landschap eigenlijk ontstaan? Welke dieren en mensen leefden hier in eerdere tijden?
In de tentoonstelling Uit de diepte ontdek je meer over de tijdsperiodes na het uitsterven van de dinosauriërs tot aan de laatste ijstijd; van 66 miljoen jaar tot 12 duizend jaar geleden. De fascinerende museumcollectie fossielen aangevuld met de tekeningen van paleo-artiest Nadia de Waal wekken deze verdwenen werelden tot leven.
Bezoek vóór 29 september de tentoonstelling Uit de diepte en ontdek het zelf. Op vertoon van je kaartje voor het Duurzaamheidscafé krijg je 2,50 euro korting op je bezoek aan ons museum.
LUX
Mariënburg 39
6511 PS Nijmegen
Nederland