7222 stoeptegels opgehaald tijdens eerste Tegelophaaldagen 2025!
Afgelopen vrijdag en zaterdag (16 en 17 mei) vonden de eerste ronde Tegelophaaldagen 2025 plaats in Nijmegen! Bewoners konden zich aanmelden om hun tegels, die ze vervangen voor groen, op te laten halen. Ook Myrte Nowee (28) uit de wijk Hatert wilde haar tuin vergroenen, en laat ons zien hoe zij dit heeft aangepakt. ”Gewoon beginnen!” is haar motto. In totaal zijn op 16 en 17 mei 7222 stoeptegels opgehaald bij 52 huishoudens.
Myrte is al even bezig met vergroenen. De voortuin was al aardig groen, en krijgt er over de hele lengte een mooie groenstrook bij. “Toen we hier kwamen wonen, lag alles vol stenen,’’ zegt Myrte. ‘’Ik ben meteen aan de gang gegaan met de achtertuin, en nu is de voortuin aan de beurt.”
We zijn nieuwsgierig naar die achtertuin, en Myrte neemt ons mee achterom voor een kijkje. Daar stappen we een weelderige, groene stadstuin in. We zien een vijvertje, ongemaaid gras, en planten die overal groeien en bloeien. “Iedereen kan vergroenen, je moet gewoon beginnen en dingen gaan proberen,” is het advies van Myrte. Tot aan het terras heeft ze de tegels eruit gehaald, op een paar overgebleven tegels na om een looppad te vormen. De vijver vond ze op marktplaats en heeft ze vastgezet met losse stenen: een mooie beschuttingsplek voor insecten. ‘’Uiteindelijk leer je tuinieren door het te doen. Je ontdekt vanzelf wat wel en niet werkt,’’ geeft Myrte aan. ‘’Een groene tuin mag ook een beetje wild zijn, dat is goed voor de natuur. En het maakt de tuin onderhoudsarm!” Op de foto hieronder zie je hoe Myrte haar tuin heeft ingericht.
Op de tegelophaaldag arriveert om 13.00 uur een grote grijpwagen bij het huis van Myrte. De stenen liggen klaar, maar moeten nog een stukje worden verplaatst zodat de grijparm er goed bij kan. Het team helpt Myrte een handje mee. “We hebben een strakke planning,” aldus Pleun Weijers van Lentekracht - samenwerkingspartner van Steenbreek tijdens de Tegelophaaldagen. “Het is belangrijk dat bewoners de stenen en tegels goed klaarzetten, zodat we alles makkelijk kunnen inladen. Hiervoor geven we duidelijke instructies bij het aanmelden.”
Die strakke planning is er niet voor niets, want er moeten veel meters worden gemaakt. Tijdens deze eerste ronde Tegelophaaldagen 2025 zijn 7222 stoeptegels opgehaald, wat neerkomt op 650 vierkante meter groen erbij. De stenen komen bij 52 huishoudens vandaan. Dit voorjaar waren er zoveel aanmeldingen dat op zaterdag een tweede wagen door Nijmegen heeft gereden om alle stenen op te halen. Zo kon iedereen die zich had aangemeld geholpen worden.
Tegelophaaldagen in het najaar
Bewoners uit alle wijken en buurten kunnen gebruik maken van deze gratis service wanneer zij hun tuin gaan vergroenen. Er zijn wel een aantal voorwaarden waar je aan moet voldoen. Op vrijdag 17 en zaterdag 18 oktober staan twee nieuwe tegelophaaldagen gepland. Kijk hier voor meer informatie en aanmelden. Het najaar is een uitstekend seizoen om in de tuin aan de slag te gaan, dus maak er gebruik van!
Tekst: Michelle Peters – Steenbreek Nijmegen
Foto’s: David van Haren
De Tegelophaaldagen 2025 zijn een samenwerking tussen Steenbreek Nijmegen en Lentekracht. Gemeente Nijmegen maakt de Tegelophaaldagen financieel mogelijk.