Toch weer bijgeleerd tijdens de rondleiding: Je tuin (niet) winterklaar maken
Op de eerste zaterdagochtend van oktober waren 11 Nijmegenaren te gast bij Hortus Nijmegen tijdens de rondleiding: Je tuin niet winterklaar maken. Terwijl de zon op ieders gezichten scheen leidde Theetuin coördinator Liselot van Och de deelnemers rond door deze Tuin van de Toekomst in wording. Thema van de rondleiding: wat zijn de do’s en dont’s tijdens het klaarmaken van je tuin voor de winter?
Er bestaan verschillende meningen over hoe je een tuin klaar maakt voor de winter. Daarom besloten we hier vanuit Steenbreek Nijmegen een activiteit aan te wijden. En omdat de tuin bij uitstek de beste plek is om te leren óver de tuin, zochten we daarvoor de samenwerking met Hortus Nijmegen op.
Tijdens de rondleiding kwamen drie belangrijke thema’s aan bod: het al dan niet opruimen van bladeren, bodembewerking en het snoeien van vaste planten. Terwijl we met Liselot door de Theetuin wandelden konden deelnemers deze onderwerpen in levende lijve ervaren en vragen stellen. Zo ontstond telkens een waardevol gesprek waarin de deelnemers ontzettend veel leerden van Liselot, maar ook van elkaar.
Tips voor het winterklaar maken van je tuin:
- Houd de bodem bedekt met bladeren of ander organisch materiaal.
Dit geeft voeding aan de bodem en de planten, zorgt voor een goede bodemstructuur, reguleert de vocht- en temperatuurhuishouding, onderdrukt onkruid én biedt een plek voor dieren en insecten om te overwinteren. - Snoei vaste planten pas in het voorjaar.
Bladeren en stengels kunnen bescherming bieden tegen vorst, er is minder risico op ziektes, meer ruimte voor dieren en insecten om te schuilen, de afstervende plantenresten bieden direct voedingsstoffen aan je bodem en planten én je behoud een mooier gevarieerder winterbeeld. - Wat je in de winter wél kunt doen:
- Mulchen
- Weinig bodembewerking
- Bladcompost maken
- De boel de boel laten
- De schoonheid van verval omarmen en genieten van je tuin
Deelnemers reageerden enthousiast: 'Ik dacht dat ik al veel wist, maar ik heb toch weer bijgeleerd", "echt heel leuk en informatief gedaan" en "nu weet waarmee ik aan de slag kan, maar vooral ook waarmee ik níét aan de slag kan".
Fotograaf: David van Haren